Čo je čchi-kung

Čo je čchi-kung

Čchi-kung je prastaré čínske umenie všestranného rozvoja človeka. Učí nás ako využiť všadeprítomnú energiu čchi k uchovaniu dobrého zdravia, ale aj k posilneniu nášho ducha a porozumeniu sebe samému. Je to veda, filozofia, metóda myslenia, spôsob energeticko-informačnej výmeny s okolitým prostredím a Vesmírom.

Čchi-kung sa historicky formoval v starovekej čínskej kultúre, jednotlivé slabiky/znaky tohto slova  čchi /qi / a  kung /gong /   

majú rôzne významové polohy, v závislosti od kontextu. Pre definovanie pojmu „čchi-kung“ môžeme ich význam zjednodušene interpretovať ako istú schopnosť alebo majstrovstvo práce s energiou… Hneď druhým dychom treba dodať, že na Ceste sebarozvoja a osvojovania si tohto umenia, v súlade s „modelom života“ rozvíjame súčasne aj všetky tri aspekty ľudskej bytosti, a to: fyzické telo, energiu, informáciu (dušu, ducha).

Všeobecné základné stavebné piliere čchi-kungu, spoločné pre všetky živé organizmy,  zahŕňajú koncepciu jin-jang, koncepciu piatich prvkov/wu-singteóriu o energetických dráhach a biologicky aktívnych bodoch.

Počiatky čchi-kungu siahajú do niekoľko tisíc rokov starej histórie, jeho intenzívny rozkvet sa však datuje až od obdobia vlády Žltého cisára (cca 2700 rokov pred n. l.). Bohaté kultúrne, historické, religiózne či vzdelanecké vplyvy na území, ktoré dnes nazývame Čínou, postupne formovali aj spôsoby praktiky tohto umenia, ktoré sa rozvinulo do konfuciánskeho, taoistického a budhistického smeru, s rovnakou silou sa ale rozvíjal aj jeho liečebný či bojový rozmer, pre ktorý je práca s energiou tiež kľúčovou záležitosťou.    

Z pohľadu ozdravovania je čchi-kung účinným prostriedkom proti širokému spektru ochorení. Nakoľko zahŕňa iné metódy ako klasická medicína, je využiteľný aj v prípadoch, kde si táto moderná veda nevie efektívne poradiť. Navyše, pomáha odstrániť únavu a výrazne zlepšuje imunitu, dokáže odbúrať stres a pestovaním tichej sily vie zreteľne pomôcť pri nastolení psychickej rovnováhy.

Vplyv pozitívneho pôsobenia čchi-kungu na liečenie chorôb, upevnenie zdravia, ako aj na ostatné stránky ľudskej bytosti priťahuje pozornosť vedeckej obce nielen súčasnej Číny, ale aj ďalších krajín. Skúmajú jeho efektívne pôsobenie na človeka, venujú sa mu v inštitútoch akadémií vied, praktické využitie nachádza na klinikách, v liečebných sanatóriách, je súčasťou psychosomaticky zameraných tréningov, tvorí osnovy študijných programov na školách a univerzitách.