2. stupeň je už hlbší, učíme sa utíšiť myseľ a telo. V stave ticha si dokážeme dokonale oddýchnuť. Učíme sa tiež otvoriť svoje srdce, dávať a prijímať lásku. Neschopnosť skutočne milovať je problémom mnohých ľudí, pozostatkom emocionálnych blokov, ktoré si nesieme z detstva. Druhý stupeň nám pomáha odstrániť takéto bloky a traumy.
Uvedomíme si energiu v spodnom tan-tchiéne, guličku zväčšíme tak, že po šírke vypĺňa naše telo a presahuje ho.
Uvoľňovacie cvičenie
[toggle state=“closed“ title=“Otvorenie dráh na prstoch rúk a nôh“]Uvoľníme sa a prirodzene sa postavíme (základný postoj). Nohy sú rozkročené na šírku pliec. Je treba odložiť prstene, retiazky, korále atď. Pravou rukou – ukazovákom a stredným prstom, ktoré ohneme ako škrabku, otvoríme dráhy na prstoch ľavej ruky. Začíname od palca a každý prst premasírujeme dvakrát. Pritom si predstavujeme, že z prstov odoberáme škodlivú energiu a na končekoch prstov sa otvárajú aktívne body. To isté urobíme ľavou rukou na pravej ruke.
Sadneme si, dvihneme ľavú nohu a pravou rukou si otvoríme dráhy na prstoch nohy, potom zopakujeme na pravej nohe ľavou rukou. Ak to nie je možné, v stoji ohýbame prsty nôh tak, ako by sme chceli nabrať piesok prstami nôh, opakujeme 8-krát.[/toggle]
Prípravné cvičenia
[toggle state=“closed“ title=“1. Dieťa sa klania pred Budhom“]Základný postoj. Spojíme ruky dlaňami k sebe pred hruďou, prsty smerujú hore. Najprv otvoríme dlane smerom k sebe, otáčame zápästia tak, aby sa pri každom opísanom kruhu ruky vrátili do východiskovej polohy. Opakujeme 8-krát.
Potom otvoríme dlane a otáčame ich smerom od seba. Opakujeme 8-krát a končíme vo východiskovej polohe.
Pozor: pri otáčaní sú dlane stále po celej dĺžke spojené.
Význam: Rozcvičujeme kĺby zápästí, lakťov a pliec; vyrovnávame energiu jin a jang v tele; pozdravíme sa so svojím duchovným učiteľom.[/toggle]
[toggle state=“closed“ title=“2. Budhova ruka sleduje obrazy“]Základný postoj. Ruky prirodzeným spôsobom upažíme, súbežne s podlahou, dlane smerujú dolu. Uvoľnené ruky pomaly predpažiť a znovu upažiť, opakovať 8-krát.
Potom otočíme dlane smerom hore a zopakujeme cvičenie 8-krát. Keď sú ruky vpredu, hruď je uvoľnená a chrbát natiahnutý. Vo východiskovej polohe je natiahnutá hruď a uvoľnený chrbát. Nakoniec otočíme dlane smerom dole a pomaly spustíme ruky, chvíľu pokojne postojíme.
Pozor: Ruky sa musia pohybovať vodorovne. Ruky, dlane, prsty majú byť uvolnené.
Význam: Precvičujeme svaly hrudníka a chrbta a otvárame brány v strednej časti chrbtice; učíme sa dlaňami pocítiť energie jin (Zem) a jang (Vesmír), naše ruky sa stávajú nekonečnými ako Budhove a my máme schponosť do nekonečna nahliadnuť.[/toggle]
[toggle state=“closed“ title=“3. Svätý žeriav pije vodu“]Základný postoj. Mierne skloníme hlavu a oblúčikom ju otočíme doľava, potom hlavu vrátime do východiskovej polohy elipsovitým pohybom. Opakujeme 8-krát. Potom hlavu otáčame 8-krát doprava.
Nakoniec bradu natiahneme dopredu, potom ju pritiahneme na hrudník a vrátime do východiskovej polohy, pričom chrbtica robí vlnivý pohyb (ako keď pleskneme bičom). Napodobňujeme žeriava, ktorý pije vodu.
Význam: Zlepšujeme pohyblivosť chrbtice; podporujeme cirkuláciu energie dráhami – najmä vzostup energie od chodidiel smerom hore pričom sa aktivujú príslušné bioaktívne body; spojenie so žeriavom, jeho pochopenie a komunikácia s ním.[/toggle]
[toggle state=“closed“ title=“4. Tajomný drak víri more“]Základný postoj. Obe ruky položíme na driek (oblasť obličiek), palce mieria dopredu. Predstavíme si, že sme drak a stojíme v mori. Telom sa nakláňame dopredu a otáčame 8-krát zľava doprava, potom 8-krát na druhú stranu. Nakoniec sa silne otrasieme od chodidiel až do drieku.
Pozor: ak sa chvejú nohy, treba stáť stabilne.
Význam: Zlepšujeme pohyblivosť drieku a bedrových kĺbov; podporujeme funkcie obličiek; spojenie s drakom – základ pre komunikáciu s inými svetmi.[/toggle]
[toggle state=“closed“ title=“5. Spájanie vesmíru, človeka a zeme“]
Uvedomíme si energiu v spodnom tan-tchiéne, guličku zväčšíme tak, že po šírke vypĺňa naše telo a presahuje ho. Na úrovni brucha guľu podporieme dlaňami a potom dvíhame ruky spolu s guľou smerom hore. Keď sú dlane na úrovni čela, otočíme dlane smerom k nebu a ruky spolu s guľou natiahneme vysoko do vesmíru. S nádychom do gule naberieme energiu jang z vesmíru, dlane otočíme smerom k zemi a pomaly sa zohýbajúc rukami prevedieme energiu cez telo a nohy do zeme. Cez telo prechádzame so zadržaným dychom. S nádychom do gule doplníme energiu jin zo zeme, otočíme dlane smerom hore a presunieme guľu do vesmíru. Opakujeme 8x. Posledný nádych robíme zo zeme a následne jin-jangovú guľu zmenšíme do stredného tan-tchiénu a skoncentrujeme ju. Súčasne položíme dlane na stredný tan-tchién (muži a ženy ako obyčajne) tak, že sa dotýkajú brušká palcov. (Ak nám začne búšiť srdce, spustíme guľu do spodného tan-tchiénu a tam ju uložíme.)
Význam: Liečenie tela (toto cvičenie má mimoriadne priaznivé účinky na naše zdravie), harmonizácia energie jin a jang v tele, akumulácia energie v strednom tan-tchiéne.[/toggle]
[toggle state=“closed“ title=“6. Premiešavanie jin-jang gule“]
Pokojne stojíme, ruky dvíhame na úroveň hrude a súčasne zväšujeme jin-jangovú guľu zo stredného tan-tchiénu. Guľa vypĺňa našu náruč a my ju premiestňujeme doľava a doprava, pokiaľ nám to telo umožní bez nakláňania chrbtice. Opakujeme 8x. Následne guľu otáčame na úrovni hrude (ako keby sme rukami opisovali ležatú osmičku) a zároveň ju premiestňujeme z pravej na ľavú stranu a späť. Po 8 opakovaniach guľu zmenšíme a uložíme do stredného tan-tchiénu, pričom ruky položíme na hruď tak, že sa dotýkajú brušká palcov. V strednom tan-tchiéne guľu skoncentrujeme. (Ak nám začne búšiť srdce, spustíme guľu do spodného tan-tchiénu a tam ju uložíme.)
Význam: Zlepšovanie kvality čchi (energie), posilnenie energetického poľa (sily) človeka.[/toggle]
Hlavné cvičenia
[toggle state=“closed“ title=“Veľký strom podľa 2. stupňa“]
Pokojne sa postavíme, nohy sú od seba vzdialené na šírku pliec a viac. Šľapy mierne otočíme špičkami k sebe a spustíme sa do kolien. V správnom postoji by sme mali pocítiť uvoľnenie v oblasti kostrče. Jazyk si položíme na podnebie. Ruky zdvihneme na úroveň hrudníka, čiže stredného tan-tchiénu. Zmeníme sa na strom. Takto stojíme minimálne 40 minút. Na záver guľu zmenšíme a skoncentrujeme energiu do stredného tan-tchiénu. (Ak nám začne búšiť srdce, spustíme guľu do spodného tan-tchiénu a tam ju uložíme.) Záverečné cvičenia sú rovnaké ako na 1. stupni.
Význam: Naberanie čchi – posilňovanie stredného tan-tchiénu, spájanie vesmíru, človeka a zeme, aktivácia bioaktívnych bodov v oblasti kostrče, ktoré napomáhajú prúdeniu transcenedentálnej energie.[/toggle]
[toggle state=“closed“ title=“Dýchanie telom – 4 spôsoby dýchania“]
1. Vyvedenie škodlivej čchi
Uvedomíme si svoje telo a vnímame ho ako priepustné. Celým telom pomaly vdýchneme kvalitnú čchi vesmíru a škodlivú čchi z tela rýchlo vydýchneme nosom ďaleko do vesmíru, pričom vnímame ako táto čchi odchádza celou plochou nášho tela.
2. Vyvedenie škodlivej čchi z konkrétneho orgánu / miesta na tele
Uvedomíme si svoje telo a vnímame ho ako priepustné. Celým telom vdýchneme kvalitnú čchi vesmíru a nasmerujem ju do chorého orgánu/miesta na tele. Škodlivú čchi z orgánu / miesta na tele rýchlo vydýchneme nosom ďaleko do vesmíru, pričom vnímame ako táto čchi odchádza celou plochou nášho tela.
3. Dýchanie telom
Uvedomíme si svoje telo a vnímame ho ako priepustné, ako keby sa na koži otvorili póry. Pomaly nadychujeme a vydychujeme celým telom, pričom vnímame pocity na koži.
4. Naberanie čchi
Uvedomíme si svoje telo a vnímame ho ako priepustné. Pomalým nádychom celým telom naberieme čchi spolu so vzduchom. Pri výdychu pomyselne zatvoríme vývody čchi z tela / póry na koži, odchádza len vzduch a my si uvedomujeme, ako sa čchi akumuluje v tele.
Význam: Očista tela, osvojenie si spôsobu dýchania telom, ktoré odľahčuje pľúca, normalizuje funkciu bioaktívnych bodov a dráh v tele, tréning schopnosti cítiť telom a utíšenie mysle.
[/toggle]
[toggle state=“closed“ title=“Čchan-cuo (budovanie kanálu čchung-maj medzi spodným a stredným tan-tchiénom) – 3 spôsoby“]
1. Pokojne sa posadíme (prípadne postavíme). Chrbtica a šija sú vystreté. Položíme ruky na spodný tan-tchién a vizualizujeme si v ňom guličku. Keď je gulička horúca, premiestnime ju vo vnútri tela do stredného tan-tchiénu, pričom si pomáhame rukami, ktoré sa premiestňujú po povrchu tela. Pozorujeme guličku v strednom tan-tchiéne, ruky sú položené na hrudi tak, že sa dotýkajú brušká palcov. Po precítení guličky ju opäť premiestnime do spodného tan-tchiénu a takto pokračujeme presúvaním guličky medzi spodným a stredným tan-tchiénom. Opakujeme 54 alebo 108 krát. Ukončíme v spodnom tan-tchiéne. Tento pohyb je dôležitý pre vybudovanie cesty medzi spodným a stredným tan-tchiénom.
2. Pokojne sa posadíme (prípadne postavíme). Chrbtica a šija sú vystreté. Ticho sedíme a pozorujeme svetlú trubicu medzi spodným a stredným tan-tchiénom. Ukončíme skoncentrovaním čchi v strednom tan-tchiéne, ak nám začne búšiť srdce, spustíme čchi do spodného tan-tchiénu.
3. Posadíme sa, chrbtica a šija sú vystreté. Položíme ruky na spodný tan-tchién a vizualizujeme si v ňom guličku. Keď je gulička horúca, premiestnime ju vo vnútri tela do stredného tan-tchiénu, pričom si pomáhame rukami, ktoré sa premiestňujú po povrchu tela. (Môžeme cvičiť aj tak, že dlane hneď na začiatku položíme na stredný tan-tchién.) Ďalej pozorujeme guličku v strednom tan-tchiéne, kde na konci cvičenia energiu skoncentrujeme. V prípade nepohodlia či búšenia srdca ju spustíme do spodného tan-tchiénu.
Po ukončení meditácie si urobíme záverečné cvičenia a dôsledne sa preklepeme.
Význam: Posilnenie stredného tan-tchiénu, budovanie stredného kanálu čchung-maj, zjednotenie energií jing (spodný tan-tchién) a čchi (stredný tan-tchién), dosiahnutie stavu ticha.[/toggle]
[toggle state=“closed“ title=“Wu-sing gun – regulácia funkcie vnútorných orgánov“]
Pokojne a pohodlne sa posadíme. Vizualizujeme si svoje obličky v čiernej farbe a vnímame ako cez ne preteká voda. Pozoroujeme výmenu čchi vody medzi obličkami a vonkajším prostredím. Škodlivá čchi sa vyplavuje a obličky sa zapĺňajú zdravou a sviežou čchi vody. Po uplynutí cca 20 minút premiestnime čchi vody z obličiek do pečene, kde sa zmení na čchi dreva. Vizualizujeme si pečeň v jasnozelenej farbe a pozorujeme výmenu čchi dreva medzi pečeňou a vonkajším prostredím. Po uplynutí cca 20 minút premiestnime čchi dreva z pečene do srdca, kde sa zmení na čchi ohňa. Vizualizujeme si srdce v červenej farbe a pozorujeme výmenu čchi ohňa medzi srdcom a vonkajším prostredím. Po uplynutí cca 20 minút premiestnime čchi ohňa zo srdca do sleziny, kde sa zmení na čchi zeme. Vizualizujeme si slezinu v žltej farbe a pozorujeme výmenu čchi zeme medzi slezinou a vonkajším prostredím. Po uplynutí cca 20 minút premiestnime čchi zeme zo sleziny do pľúc, kde sa zmení na čchi kovu. Vizualizujeme si pľúca v bielej farbe a pozorujeme výmenu čchi kovu medzi pľúcami a vonkajším prostredím. Po uplynutí cca 20 minút premiestnime čchi kovu z pľúc do obličiek, kde sa zmení na čchi vody. Vizualizujeme si obličky v čiernej farbe a cvičenie tým ukočíme, prípadne môžme opakovať ďalší okruh.
Okruh wu-sing sa dá robiť aj opakovane rýchlejším tempom, pričom nevenujeme jednotlivým orgánom 20 minút, ale len zopár minút a sústredíme sa na rýchly prietok čchi z orgánu do orgánu.
Význam: Zlepšenie práce vnútorných orgánov, harmonizácia 5 elementov / druhov čchi v našom tele.[/toggle]